امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷

شاخص بورس کاراکاس فقط در سال جاری میلادی تاکنون هزار و ۵۸۴ درصد رشد کرده و این رقم برای سال ۲۰۱۶ میلادی سه هزار و ۸۸۴ درصد ثبت شده بود؛ این در حالی است که این رویه هیچ کمکی به افزایش اعتماد برای انجام فعالیت‌های اقتصادی در میان شرکت‌های ونزوئلایی نداشته است (بلومبرگ)

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، بلومبرگ انگلیسی نوشت: در حال حاضر کاهش ارزش پول ملی ونزوئلا، بولیوار غیر قابل کنترل است و بورس این کشور هم در آستانه از هم گسیختن است. رگولاتورهای این کشور اعلام کردند که ارزش سهام باید در بورس ونزوئلا کاهش پیدا کند و رایانه های بورس دیگر توانایی مدیریت ارزش سر به فلک کشیده سهام های داخلی را ندارند؛ ضمن اینکه بولیوار هم در برابر دلار آمریکا طی چند سال اخیر بیش از ۹۹ درصد ارزش خود را از دست داده است.

بر همین اساس، شاخص بورس کاراکاس فقط در سال جاری میلادی تاکنون یکهزار و ۵۸۴ درصد جهش زده و این رقم برای سال ۲۰۱۶ میلادی ۳ هزار و ۸۸۴ درصد ثبت شده بود؛ این در حالی است که این رویه هیچ کمکی به افزایش اعتماد برای انجام فعالیت های اقتصادی در میان شرکت های ونزوئلایی نداشته است.

در مقابل، شرکت ها و افراد ونزوئلایی در حال انباشت سهام خود در بحبوحه سقوط پول این کشور و تورم ۴ رقمی ونزوئلا هستند. همچنین دولت ونزوئلا اعلام کرده بود که قصد دارد در ماه ژوئن پول این کشور را با ضریب ۱۰۰۰ «باز ارزش» دهد؛ اما فعالان بورس ونزوئلا باید زودتر عمل می کردند تا نسبت به ایجاد محدودیت های فنی جلوگیری می شد.

کد خبر: 98348 تاریخ: 97/02/07 منبع: مهر