امروز : یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷


شماره 249


» بیشتر

از ماه اکتبر سال‌جاری میلادی تا پایان سال،‌ دولت امریکا به ۴۴۰ میلیارد دلار دیگر نیاز خواهد داشت که به این ترتیب میزان کل قرض دولت از خزانه ظرف سال‌جاری را به ۷۶۹ میلیارد دلار می‌رساند که این بیشترین میزان آن از سال ۲۰۰۸ میلادی تاکنون است (اسپوتنیک)

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از اسپوتنیک، طبق گزارش اخیر خزانه‌داری آمریکا که به دست بلومبرگ رسیده است، نیاز دولت آمریکا به قرض گرفتن پول از خزانه، بین جولای و سپتامبر ۲۰۱۸ بالغ بر ۳۲۹ میلیارد دلار خواهد شد. این میزان ۷۴ درصد بالاتر از ۱۸۹ میلیارد دلاری است که در مدت زمان مشابه سال قبل قرض گرفته شده بود.

از ماه اکتبر تا پایان سال هم دولت به ۴۴۰ میلیارد دلار دیگر نیاز خواهد داشت که به این ترتیب میزان کل قرض دولت از خزانه ظرف امسال را به ۷۶۹ میلیارد دلار می‌رساند که این بیشترین میزان آن از سال ۲۰۰۸ تا کنون است.

در آن سال دولت اوباما با بحران مالی جهانی و رکودی عمیق دست به گریبان بود و مجبور شد رقم سنگین ۱.۱ تریلیون دلار را بین جولای تا دسامبر، قرض بگیرد.

طبق اطلاعیه صادر شده توسط دولت دونالد ترامپ در اویل جولای، کسری بودجه امسال برابر با ۸۹۰ میلیارد دلار خواهد بود که ۱۷ میلیارد دلار از تخمین‌های قبلی بیشتر است و نسبت به پیش‌بینی دفتر بودجه کنگره هم که ۷۹۳ میلیارد دلار بود، خیلی بیشتر شده است.

این گزارش اعلام کرد که انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۹ میزان کسری بودجه به ۱.۱ تریلیون دلار افزایش یابد و تا سال ۲۰۲۱ در همان سطح باقی بماند.

منتقدان ترامپ می‌گویند که کسری سرسام‌آور بودجه یکی از عواقب برنامه کاهش ۱.۵ میلیارد دلاری مالیاتی است که کنگره با فشار طرفداران رییس‌جمهور در سال گذشته به تصویب رساند. رقبای ترامپ این بحث را مطرح می‌کنند که با نرخ بیکاری پایین و رشد اقتصادی قدرتمند آمریکا، کاهش شدید مالیات، تنها منجر به بیشتر شدن کسری بودجه خواهد شد. این ممکن است فدرال‌رزرو را مجبور کند برای مهار تورم، نرخ بهره خود را افزایش دهد. 

کد خبر: 98962 تاریخ: 97/05/10 منبع: مهر