امروز : پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸

 


شماره 261


» بیشتر

پس از آنکه امریکا نسبت به منافع حاصل از پیمان نفتا برای کشورش شکایت کرد و از این پیمان خارج شد، مذاکرات برای از سرگیری پیمان با اصلاحات جدید آغاز شد، دونالد ترامپ با فشار بر مکزیک و کانادا منافع تجاری بیشتری را برای تجار امریکایی به ارمغان آورد (سنا)

توافقنامه تجاری آمریکا، کانادا در دقایق پایانی به نتایج خوبی رسید و توانست مانع ایجاد جنگ های تجاری جدید در دنیا شود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، پس از اتمام جلسه نفس گیر روز گذشته بین جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، اصلاح پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی به نتیجه رسید.

در پی اصلاح این پیمان، دامداران و تولیدکنندگان محصولات لبنی در آمریکا به راحتی و بدون هیچ تعرفه ای به بازار کانادا دسترسی خواهند داشت و از سوی دیگر، آمریکا برای خودروهای کانادا تعرفه ای وضع نمی کند.

به این ترتیب، آمریکا، مکزیک و کانادا پس از نزدیک به 25 سال دوباره وارد پیمانی تجاری شدند که ارزشی بالغ بر 1.2 تریلیون دلار دارد.

پس از آنکه آمریکا نسبت به منافع حاصل از پیمان نفتا برای کشورش شکایت کرد و از این پیمان خارج شد، مذاکرات برای از سرگیری پیمان با اصلاحات جدید آغاز شد. دونالد ترامپ با فشار بر مکزیک و کانادا منافع تجاری بیشتری را برای تجار آمریکایی به ارمغان آورد.

آمریکا در چند ماه گذشته با مکزیک به توافق نسبی رسیده بود و آخرین مهلت برای توافق با آمریکا 30سپتامبر(ششب گذشته) بود.

آمریکا که با بدفتاری تجاری با چین، چند ماهی است که موجب افزایش کسری تجاری آمریکا شده است تلاش داشت تا با ایجاد توافقی جدید کمی از این کسری را پوشش دهد .

این در حالی است که، صادرات خودرو از کانادا به آمریکا سالانه در حدود 56 میلیارد دلار است که این رقم ۲۰ درصد کل صادرات خودرو کاناداست.

این روند صلح تجاری بین آمریکا و کانادا، موجب شد در معاملات آتی بازار آمریکا، شاخص داوجونز رشد 0.07 درصدی را به ثبت برساند و اس اند پی بدون تغییرات به معاملات ادامه دهد.

شاخص نزدک رشد 0.05 درصدی را به ثبت رساند در حالی که بازارهای آسیایی نیز در فاز مثبت به معاملات ادامه دادند.

به این ترتیب، شاخص نیکی ژاپن با رشد 0.5 درصدی رو به رو شد و شاخص تاپیکس 0.04 درصد افزایش را از آن خود کرد.

بورس هنگ کنگ با رشد 0.2 درصدی شاخص اصلی مواجه شد در حالی که شاخص CSI در چین 0.5 درصد افت کرد.

کد خبر: 99212 تاریخ: 97/07/09 منبع: مهر