امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷

واردات چین در ماه جولای سال جاری میلادی نسبت به سال گذشته ۵/۱۲ درصد کاهش داشته که بیشترین افت از فوریه ۲۰۱۶ بوده است که بیانگر کاهش تقاضای داخلی چین با وجود اقدامات سراسیمه دولت برای تحریک رشد اقتصادی است (رویترز)

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، واردات چین در ماه جولای نسبت به سال گذشته 12.5 درصد کاهش داشته که بیشترین افت از فوریه 2016 بوده و نشان می‌دهد که تقاضای داخلی چین با وجود اقدامات سراسیمه دولت برای تحریک رشد اقتصادی کاهش یافته است.

ما ژیائو پینگ، اقتصاددان HSBC در پکن اعلام کرد: «من فکر می‌کنم افت واردات عمدتا از طرف تقاضا بوده است.» 

تلاش‌های دولت برای کاهش ظرفیت مازاد می‌تواند در فصل‌های آینده ضربه بزگتری به تقاضا بزند. 

بر اساس اعلام اداره کل گمرک چین در روز دوشنبه، صادرات در سال جاری 4.4 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته در حالی که انتظار می‌رفت فشار روی صادرات از ابتدای اکتبر کاهش پیدا کند.
 
در ماه جولای مازاد مبادلات تجاری چین به 52.31 میلیارد دلار رسید که بیشترین میزان از ماه ژانویه بوده است. مازاد مبادلات تجاری چین در ماه گذشته 48.11 میلیارد دلار بود.
 
واردات چین برای بیست‌ویکمین ماه متوالی کاهش یافته در حالی که صادرات نیز در 12 ماه از 13 ماه گذشته کم شده است تا رشد اقتصادی به پایین‌ترین سطح خود در ربع قرن اخیر برسد.

جولیان ایونس اقتصاددان کپیتال اکونومیکز اعلام کرد: «نشانه‌هایی از فعالیت‌های تولید قوی‌تر در میان بسیاری از شرکای تجاری کلیدی چین دیده می‌شود اما این موارد در بالابردن رشد صادرات ناکام بوده‌اند. رشد صادرات کشور احتمالا برای مدتی تضعیف‌شده باقی بماند.»

اقتصاددانان مورد نظرسنجی رویترز  انتظار دارند که مبادلات تجاری هنوز ضعیف باقی بماند.
 
صادرات به آمریکا، بزرگترین بازار چین در ماه جولای 2 درصد کاهش یافته در حالی که صادرات به اتحادیه اروپا نیز افتی 3.2 درصدی را تجربه کرده است.

در حالی که کاهش صادرات به اتحادیه اروپا در واقع از ژوئن آغاز شده، اقتصاددانان ANZ انتظار دارند که برگزیت در ماه‌های آینده فشار بیشتری را روی صادرات چین به اروپا اعمال کند. 

با وجود این، واردات چین از آمریکا در ماه جولای افتی 23.2 درصدی را تجربه کرد در حالی که در ماه ژوئن این افت 12.7 درصد بود.

به نظر می‌رسد افت  بیش از 6 درصدی یوآن در برابر دلار در سال‌های گذشته کمتر به کمک صادرکنندگان چینی آمده است. در هفت ماه نخست سال،‌ صادرات چین نسبت به مدت مشابه سال قبل 7.4 درصد کاهش داشته در حالی که واردات نیز افتی 10.5 درصدی را تجربه کرده است.
 
رشد اقتصادی چین در سه‌ماهه دوم 6.7 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته که فراتر از انتظارات بوده است. تلاش دولت برای رونق بخش مسکن باعث افزایش فعالیت‌های ساخت‌وساز و تقاضا برای مواد اولیه نظیر سیمان و فولاد شده است.

واردات سنگ‌آهن چین از لحاظ حجمی در هفت ماه نخست سال 8.1 درصد افزایش داشته، اما فعالیت کارخانه‌ها نشان می‌دهد که سفارشات صادرات و داخلی در ماه جولای کمتر شده است. این در حالی است که سیل سنگین در برخی از مناطق موجب اختلال در کسب‌وکار شده است.

در حالی که سیگنال‌های پیچیده‌ای از آمادگی چین برای کاهش نرخ بهره یا نیاز مجدد به ذخایر بانک‌ها در سال جاری دریافت می‌شود، اغلب تحلیلگران معتقدند که دولت باید روی اصلاحات ساختاری تمرکز کند.
کدخبر:75482- منبع:اقتصادنیوز- تاریخ:18-5-95