امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷

عراق فرصت یک‌ماهه به شرکت‌های نفتی جهان داده تا درخواست خود را برای احداث خط لوله صادرات نفت منطقه کرکوک اعلام کنند (رویترز)

به گزارش رویترز، عراق به شرکت‌های خارجی فرصت یکماهه داده تا علاقمندی خود را به اجرای خط لوله صادرات میدان نفتی کرکوک در شمال این کشور اعلام کنند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، بر اساس این گزارش خط لوله جدید جایگزین بخش قدیمی و به شدت آسیب‌دیده خط لوله کرکوک جیحان خواهد شد. این خط از میدان نفتی نزدیکی کرکوک آغاز و تا منطقه خابور در مرز ترکیه ادامه خواهد یافت.

وزارت نفت عراق ۲۴ ژانویه را آخرین مهلت برای شرکت‌ها برای اعلام کتبی و رسمی علاقمندی‌ شرکت‌ها به احداث خط لوله جدید مطرح کرده است.

این لوله ۳۵۰ کیلومتر است و ظرفیت حمل‌ونقل بیش از یک میلیون بشکه در روز را داراست و قرار است بر اساس سرمایه‌گذاری معروف به مدل «ساخت ـ کار ـ انتقال» اجرا شود.

بر اساس شرایط این پروژه، شرکت‌های علاقمند یا کنسرسیوم‌ها باید خط لوله و ایستگاه پمپاژ و تسهیلات برای ذخیره‌سازی نفت خام را احداث کنند.

اثیم جهاد سخنگوی وزارت نفت عراق اعلام کرد: شرکت‌هایی که علاقه دارند این خط لوله را برای عراق احداث کنند نخست باید هزینه این پروژه را پرداخت کنند و پس از اجرا هم در یک دوره زمانی تعیین‌شده، نگهداری این خط را برعهده بگیرند و در صورت وجود اشکال باید ترمیم کنند.

صادرات از میدان نفتی کرکوک از زمانی که دولت عراق کنترل این منطقه را از کردها گرفت، دوباره آغاز شد. کردستان خط لوله دیگری را برای صادرات نفت کرکوک به بندر مدیترانه در ترکیه ایجاد کرده بود. این خط لوله در زمان حضور داعش به شدت آسیب دیده است.

کد خبر: 97653 تاریخ: 96/10/04 منبع: اقتصاد آنلاین