امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷

تبادل بازرگانی آنکارا و دوحه در سال ۲۰۱۷ میلادی، به سه میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال قطر معادل یک میلیارد و ۸۰ میلیون دلار رسید، در حالی‌که این میزان در سال گذشته ۶۰۰ میلیون ریال معادل ۱۷۴ میلیون دلار بوده است (آناتولی ترکیه)

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی ترکیه، خلیفه بن جاسم آل ثانی، رئیس اتاق بازرگانی قطر در افتتاحیه نشست اقتصادی مشترک این کشور و ترکیه، گفت: تبادل بازرگانی آنکارا و دوحه در سال ۲۰۱۷ میلادی، به سه میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال قطر (۱میلیارد و ۸۰ میلیون دلار) رسید، در حالی که این میزان در سال گذشته آن (۲۰۱۶ میلادی)، تنها ۶۰۰ میلیون ریال معادل ۱۷۴ میلیون دلار بوده است.

این در حالی است که نشست اقتصادی مشترک ترکیه و قطر سه شنبه با حضور ۱۵۰ شرکت ترکیه ای در دوحه آغاز به کار کرده، با همکاری اتحادیه اتاق های بازرگانی و بورس ترکیه و اتاق تجارت و صنایع قطر شروع شده است و شرکت های فعال در بخش تاسیسات زیربنایی و ساخت و ساز، دارو و تجهیزات پزشکی، مواد غذایی، صنایع و تجهیزات کشاورزی، شیشه، پلاستیک، صنایع لجستیک و سامانه های امنیتی حضور دارند.

در حال حاضر ۱۸۶ شرکت مشترک قطری – ترکیه ای و نیز ۱۹ شرکت ترکیه ای در دوحه مشغول فعالیت هستند که در بخش هایی چون تاسیسات زیربنایی، پیمانکاری و ساخت و ساز، مشاوره مهندسی، بازرگانی و صنعت برق فعالیت دارند.

قطر برای مقابله با تحریم های عربستان و متحدانش به یکسری اقداماتی دست زد که می توان به امضای قرار داد واردات کالا از برخی کشورهای همسایه همچون ایران، ترکیه و عمان اشاره کرد.

از سوی دیگر، آذرماه گذشته نیز تفاهم سه جانبه ای با عنوان تسهیل حمل و نقل و ترانزیت، میان نیهات زیبکچی، وزیر اقتصاد ترکیه، «شیخ احمد بن جاسم آل ثانی» وزیر اقتصاد قطر و محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در تهران امضاء شد.

عربستان، امارات، بحرین و مصر از ۱۵خردادماه ۹۶ با متهم کردن دوحه به حمایت از تروریسم و افراط گرایی، روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کردند و مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود را به روی این کشور بستند.

پیش از آغاز بحران خلیج فارس، واردات عربستان، امارات و بحرین به قطر بالغ بر ۵ میلیارد دلار بود.

کد خبر: 97808 تاریخ: 96/10/27 منبع: مهر