امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

رشد چشمگیر قیمت طلا در نیمه دوم ماه دسامبر سال گذشته میلادی تأثیر زیادی بر افت شدید واردات طلای چین داشته است؛ واردات طلای چین از هنگ‌کنگ نیز در کل سال ۲۰۱۷ با ۱۸/۵ درصد کاهش نسبت به سال قبل از آن روبرو شد و به کمتر از ۶۲۸ تن رسید؛ این پایین‌ترین میزان واردات طلای چین از هنگ‌کنگ به‌شمار می‌رود (کامرز بانک آلمان)

به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی اسکراپ رجیستر، کامرز بانک آلمان در تازه ترین گزارش خود به نقل از آمارهای گمرک هنگ کنگ اعلام کرده است که واردات نقره این کشور در سال گذشته با 28 درصد رشد به 4300 تن رسیده است.

بر اساس این گزارش پنل های خورشیدی در چین طی سال 2017 میلادی با رشد فزاینده ای برای دومین سال متوالی روبرو شده و نصب پنل های خورشیدی در این کشور طی سال گذشته بیش از 50 درصد افزایش داشته است. این مساله عامل اصلی رشد فزاینده واردات نقره چین به شمار می رود.

این گزارش نشان می دهد که چین سال گذشته تنها 31.2 تن طلا از هنگ کنگ وارد کرده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال 2016 بیش از 40 درصد کاهش داشته است.

رشد چشمگیر قیمت طلا در نیمه دوم دسامبر تاثیر زیادی بر افت شدید واردات طلای چین داشته است. واردات طلای چین از هنگ کنگ نیز در کل سال 2017 میلادی با 18.5 درصد کاهش نسبت به سال قبل از آن روبرو شده و به کمتر از 628 تن رسیده است. این پایین ترین آمار واردات طلای چین از هنگ کنگ به شمار می رود.

این در شرایطی است که تقاضای طلا در بازار هند نیز با کاهش روبرو شده است. فعالان بازار طلا در هند تاکید کردند که افزایش قیمت جهانی و تغییرات مالیاتی موجب خواهد شد تا واردات طلای هند طی ماه های آینده با کاهش همراه شود. سرمایه گذاران هندی ظاهرا در چنین شرایطی تمایل بیشتری به بازار سهام و سرمایه گذاری در بورس دارند.

به نظر می رسد طی دو سه سال اخیر بخش مهمی از سرمایه گذاران هندی ترجیح داده اند به جای ورود به بازار طلا، در بازار سهام سرمایه گذاری کنند.

هند دومین بازار بزرگ طلای جهان پس از چین به شمار می رود. تغییر سیاست های پولی در هند و همین طور افزایش مالیات بر واردات طلا موجب شده است تا تقاضای طلا در بازار این کشور کاهش یابد. شورای جهانی طلا برآورد کرده است که تقاضای طلای هند در سال 2017 میلادی به 650 تا 750 تن رسیده است. این رقم در سال 2013 میلادی به بیش از 974 تن رسیده بود.

کارشناسان اقتصادی شورای جهانی طلا بر این باورند که تقاضای طلای هند در سال 2017 میلادی کمتر از میانگین 5 سال قبل بوده است.

کد خبر: 97897 تاریخ: 96/11/12 منبع: طلا