امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶

در حالی‌که پیش‌بینی می‌شود کنگره امریکا طی روزهای آینده لایحه دیگری را برای جلوگیری از تعطیلی دولت به تصویب خواهد رساند، کارشناسان اقتصادی بر این باورند که کسری بودجه این کشور سال آینده به بیش از یک تریلیون دلار خواهد رسید (رویترز)

به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی رویترز، در حالی که پیش بینی می شود کنگره آمریکا طی روزهای آینده لایحه دیگری را برای جلوگیری از تعطیلی دولت به تصویب خواهد رساند، کارشناسان اقتصادی پیش بینی می کنند که کسری بودجه آمریکا سال آینده به بیش از یک تریلیون دلار خواهد رسید.

بر اساس این گزارش در صورت چنین اتفاقی، این نخستین بار از سال 2012 میلادی خواهد بود که کسری بودجه آمریکا با این رشد فزاینده روبرو خواهد شد و این دردسر بزرگی برای جمهوریخواهان خواهد بود که همواره خود را به خاطر انضباط مالی ستایش کرده اند. کمیته بودجه فدرال آمریکا پیش بینیکرده است که کسری بودجه این کشور در سال 2019 میلادی به بیش از 1.12 تریلیون دلار خواهد رسید و اگر سیاست های فعلی ادامه یابد، کسری بودجه آمریکا تا سال 2027 میلادی از مرز 2 تریلیون دلار خواهد گذشت.

این کمیته پیش از این اعلام کرده بود که کسری بودجه آمریکا در سال 2019 میلادی به 983 میلیارد دلار خواهد رسید. به نظر می رسد اجرای طرح دولت ترامپ برای کاهش مالیات شرکت ها تاثیر زیادی بر رشد فزاینده کسری بودجه فدرال خواهد داشت. به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، طرح مالیاتی ترامپ موجب افزایش 1.5 تریلیون دلاری بدهی های ملی آمریکا تا ده سال آینده خواهد شد.

این در شرایطی است که کنگره آمریکا باید بار دیگر 8 فوریه طرح بودجه جدیدی را تصویب کند تا مانع از تعطیلی دولت ترامپ شود. جمهوریخواهان کنترل هر دو مجلس اصلی را در اختیار دارند.

به اعتقاد برخی کارشناسان اقتصادی، آمریکا باید در دولت ترامپ به کسری بودجه تریلیون دلاری عادت کند. اقتصاد آمریکا در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما نیز برای چهار سال متوالی با کسری بودجه بالاتر از یک تریلیون دلار روبرو شده بود.

به نظر می رسد کسری بودجه آمریکا در دوره ترامپ بیشتر به خاطر تغییر قوانین از جمله قانون مالیات خواهد بود.

کد خبر: 97904 تاریخ: 96/11/12 منبع: طلا