امروز : جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

 


شماره 261


» بیشتر

عدم‌تعیین تکلیف ارز پتروشیمی‌ها و نرخ خوراک و محصولات با توجه به سهم عمده این صنایع در بازار عاملی برای تحقق نیافتن تحلیل‌های بازار است و مثال کلاسیک آن قیمت آربیتراژی سهام خرد بین دو بورس آلمان و آمریکا طی ۷۰ سال بود که همه می‌دانستند که قیمت این دو باید با تبدیل نرخ ارز یکسان باشد اما همواره این قیمت دارای تفاوت ۲۰ تا ۳۰ درصدی بود (احمد پویانفر، عضو هیئت مدیره فرابورس)

عضو هیئت مدیره فرابورس درباره تاثیر سیاست های ارزی بر بازار سرمایه گفت: طی دو دهه گذشته هم به صورت تجربی و هم به صورت تئوریک اثبات شده که همواره درآمدها و سودآوری برخی شرکت ها متاثر از تغییرات نرخ ارز بوده است و تغییر در روند سودآوری شرکت ها نوسان قیمت سهام آن ها را در پی دارد.

احمد پویانفر، به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: در شرایط تغییر سودآوری شرکت ها، سرمایه گذاران به سمت صنعت یا صنایعی می روند که /EP آنها کمتر است، تا بتوانند سودآوری مورد نظر خود را در کمترین زمان ممکن تجربه کنند.

پویانفر ادامه داد: در این میان تحلیل گران به تحلیل بازار و گروه های آن و سرمایه گذاران نیز بر اساس آن به تصمیم گیری می پردازند. اما زمانی که درگیر تصمیم گیری های مقطعی درباره نرخ دلار و اغلب فاکتورهای تاثیرگذار بر صنایع بورسی هستیم، بازار و سرمایه گذار دچار نوعی سردرگمی در تحلیل و تصمیم گیری می شود.

بازار بر اساس تجمیع اخبار تصمیم می گیرد

عضو هیئت مدیره فرابورس درباره تاثیر پذیری بورس از افزایش نرخ دلار خاطرنشان کرد: با وجود صادراتی بودن اغلب سهام، در شرایطی که دلار در ابتدای صعود خود قرار گرفته بود، بازار روزهای رو به کاهشی را تجربه کرد.

وی با اشاره به دلایل این امر ادامه داد: در این شرایط سودآوری بازارهای موازی مثل ارز، طلا و سکه جذابیت بیشتری نسبت به P/Eهر صنعتی در بورس داشت و باعث ایجاد فشار فروش و خروج نقدینگی از بازار سرمایه شد و این روند به مرور تغییر کرد.

پویانفر با اشاره به رویه تصمیم گیری سرمایه گذاران تاکید کرد: تحلیل رفتار سرمایه گذار تنها بر اساس یک خبر چندان درست از آب در نمی آید، چون هر خبر تاثیر خود را بر بازار دارد و سرمایه گذار ناچار به نتیجه گیری و تصمیم گیری نهایی بر اساس همه اخبار است. بنابراین اگر در هر مقطعی بخواهیم بورس را تحلیل کنیم باید بدانیم که فقط یک خبر مشخص بر روی بازار تاثیرگذار نیست.یعنی لزوما افزایش نرخ ارز باعث رشد بازار سرمایه نمی شود و تاثیر کاهشی این خبر بر بازار به معنی تناقض در بورس نیست. بلکه به این معنا است که در میان اخبار، تاثیر خبر قوی تر بر سایر اخبار مثبت کوچک تر، غالب شده است.

تحلیل گران در انتظار تعیین نرخ خوراک و محصول هستند

وی عدم تعیین تکلیف ارز پتروشیمی ها و نرخ خوراک و محصولات با توجه به سهم عمده این صنایع در بازار را عامل دیگری برای تحقق نیافتن تحلیل های بازار دانست و افزود: مثال کلاسیک آن قیمت آربیتراژی سهام خرد بین دو بورس آلمان و آمریکا طی 70 سال بود که همه هم می دانستند که قیمت این دو باید با تبدیل نرخ ارز یکسان باشد. اما همواره این قیمت دارای تفاوت 20 تا 30 درصدی بود.

پویانفر تداوم رفتار سهام داران غیرعقلایی را دلیل این تفاوت قیمت در آن بُرهه عنوان کرد و گفت: با وجود رفتار عقلایی اکثریت سرمایه گذاران، در مقاطعی بازار بر اساس رفتار سرمایه گذاران غیر عقلایی تغییر می کند. چون تداوم رفتار آنها تاثیر قوی تری دارد و اجازه نمی دهد تا سرمایه گذاران عقلایی در بازار رفتار درستی داشته باشند. حتی فرصت آربیتراژی در بازار می تواند برای بلندمدت هم وجود داشته باشد.

نتیجه آزمون و خطای سیاست های ارزی، کاهش اطمینان سرمایه گذاران

وی کاهش اعتماد سرمایه گذاران به سیاست های ارزی را آسیبی جدی دانست و یادآور شد: همواره عنصر اطمینان تاثیرگذارترین عامل از دید تحلیل گران بازار است. اما در شرایطی که سرمایه گذاران یا همان بازیگران اقتصادی اطمینان خود را نسبت به تصمیمات نهادهای نظارتی و دولتی از دست بدهند، دولت با هیچ خبر و تحلیلی نمی تواند انتظار واکنشی خاص از طرف سرمایه گذاران باشد.

این فعال بازار سرمایه تصمیم برای در اختیار گرفتن ارز پتروشیمی ها توسط بانک مرکزی را فاقد تاثیری خاص بر بازار خواند و تصریح کرد: وقتی درباره این موضوع صحبت به میان می آید، شبهاتی نیز مطرح می شود. اول این که آیا بانک مرکزی می تواند این کار را انجام دهد یا خیر؟ اگر بتواند آیا اصلا کار درستی است یا خیر؟ اگر این تصمیم هم درست باشد، آیا می تواند آن را درست انجام دهد یا خیر؟

وی افزود:همه این شبهات به این دلیل است که تا به امروز بازار همواره با اتخاذ تصمیم های کوتاه مدت و غیر کارشناسی مواجه بوده که تنها به این دولت یا دولت قبل نیز محدود نمی شود. بنابراین با این نوع تصمیم گیری ها اهداف مورد نظر دولت محقق نمی شود و بورس به لحاظ حساسیت بالای خود، همواره درگیر این آزمون و خطاها شده است، به نحوی که حتی اگر تصمیمی هم درست بوده توان اجرایی شدن آن وجود نداشته است.

کد خبر: 99196 تاریخ: 97/06/24 منبع: سنا