امروز : جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

 


شماره 261


» بیشتر

در مورد زمان عرضه نفت‌خام در بورس، سران سه قوه با عرضه نفت خام در بورس موافق هستند، اما هیئت دولت هنوز با عرضه نفت در بورس موافقت نکرده است (وزیر نفت)

وزیر نفت گفت: حذف نفت ایران در میان‌مدت امکان‌پذیر نیست، اما در کوتاه مدت آمریکایی‌ها مسائلی در ذهنشان هست تا اگر شده حتی برای یک ماه به‌صورت نمادین صادرات نفت ایران را به صفر برسانند، اما این خواب هیچگاه تعبیر نمی‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بیژن زنگنه، وزیر نفت در جمع خبرنگاران در تهران با اشاره به نشست روز گذشته کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیراوپک (JMMC) در الجزایر گفت: در این نشست بر پایبندی به سهمیه‌ها تاکید شد و هیچ بحثی درباره افزایش تولید مطرح نشد.

زنگنه در پاسخ به اینکه “آیا حذف نفت ایران برای کوتاه‌مدت امکان‌پذیر است؟”، اظهار داشت: حذف نفت ایران در میان‌مدت امکان‌پذیر نیست، اما در کوتاه مدت آمریکایی‌ها مسائلی در ذهنشان هست تا اگر شده حتی برای یک ماه به‌صورت نمادین صادرات نفت ایران را به صفر برسانند، اما این خواب هیچگاه تعبیر نمی‌شود.

وزیر نفت در پاسخ به اینکه “افزایش نیافتن تولید اعضای اوپک و غیراوپک در نشست الجزایر چه پیامی برای آمریکا دارد؟”، تصریح کرد: اوپک، سازمانی مستقل است و شاخه‌ای از وزارت انرژی امریکا نیست و دیروز هم گفتم صحبت آقای ترامپ که گفته‌ ما امنیت برخی کشورهای منطقه خلیج فارس را تامین می‌کنیم و بقای عمر آنها بستگی به حمایت و تلاش ما (آمریکا) دارد، بزرگ‌ترین توهین به ملت‌ها و کشورهای دوست آمریکا در منطقه است و امیدوارم که در اقدام‌هایشان نشان دهند که چقدر مستقل هستند.

وی افزود: آنچه در الجزایر حاصل شد این بود که هیچ کشوری پاسخ مثبتی به صحبت‌های آقای ترامپ نشان نداد و تقریبا اوپک و حتی کشورهای غیرعضو اوپک هم اعلام کردند اکنون نیازی به افزایش تولید نیست و این را اگر نگوییم شکست سخت؛ به‌طور حتم هیچ دستاوردی برای آقای ترامپ نداشته است.

وزیر نفت در پاسخ به اینکه “ایا به جز کره جنوبی، کشور دیگری واردات نفت از ایران را قطع کرده؟”، گفت: برخی کشورها خرید نفت از ایران را کاهش داده‌اند، اما هیچ کشوری خرید نفت خود از ایران را متوقف نکرده و تنها کره جنوبی است که برای سه ماه پیاپی از ایران نفت نخریده است.

وزیر نفت در پاسخ به اینکه “عرضه نفت خام در بورس چه زمانی صورت می گیرد؟”، گفت: سران سه قوه با عرضه نفت خام در بورس موافق هستند، اما هیئت دولت هنوز با عرضه نفت در بورس موافقت نکرده است.

وی ادامه داد: به دلیل حساسیت‌های این موضوع اعلام شد که عرضه نفت در بورس 20 درصد ریالی و 80 درصد ارزی به‌طور آزمایشی و محدود در بورس عرضه شود و پس از ارزیابی نتایج، تصمیم بعدی گرفته می‌شود.

زنگنه درخصوص عرضه خرده محموله‌ها در بورس گفت: عرضه خرده محموله‌ها مشخص است و تا حدود 40 هزار بشکه می‌توانیم عرضه کنیم.

وی افزود: سال گذشته 250 هزار تن مواد اولیه در بورس عرضه کردیم و بازار هم تعادل داشت؛ امسال هم همان مقدار عرضه کردیم، اما بالای یک میلیون تن تقاضا برای آن وجود داشت که نشان‌دهنده تقاضای رانتی است که به‌منظور تولید نبوده و سامانه هم نمی‌تواند آن را شناسایی کند.

وزیر نفت با اشاره به اینکه قرار شد از نظر قیمتی دیگر سقفی برای رقابت در بورس نباشد تا فعالیت‌ها عادلانه‌تر انجام شود، گفت: در این صورت فکر می‌کنم قیمت نهایی برای مصرف‌کننده پایین بیاید، همچنین قرار است قیمت خوراک واحدهای پتروشیمی متناسب با تغییراتی که در نرخ ارز حاصل شده، مقداری تغییر کند.

این عضو کابینه دولت در پاسخ به اینکه “آیا شاهد احیای کارت سوخت برای کنترل قاچاق بنزین از کشور خواهیم بود؟”، گفت: احتمال دارد کارت سوخت برای کنترل قاچاق، دوباره احیا شود.

ترامپ؛ مسئول افزایش قیمت نفت

وزیر نفت در بخش پایانی پرسش‌های نمایندگان رسانه‌ها در حاشیه آیین گشایش رسمی دوازدهمین نمایشگاه ایران پلاست باز هم به پرسشی درباره نشست دیروز کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک (JMMC) پاسخ داد: در بیانیه پایانی نشست صحبتی درباره افزایش تولید نشده است و حتی برخی وزیران اوپک و غیراوپک اعلام کردند  بازار نیازی به عرضه جدید ندارد.

وی به توییت ترامپ هم اشاره کرد و آن را بزرگ‌ترین توهین به کشورهای منطقه دانست و تاکید کرد: البته هیچ پاسخی به این توییت آقای ترامپ داده نشده است. اگرچه ممکن است هر کشوری کار خود را انجام دهد (افزایش تولید نفت)، اما این موضوع هیچ ارتباطی به اوپک ندارد.

زنگنه با تاکید بر این که اوپک مسئول تصمیم‌هایش است و برای اتخاذ آنها به اجماع نیاز دارد، یادآور شد: خوشبختانه با پیگیری‌ها و مکاتبات انجام شده و گفت‌وگوهایی که همکاران من داشتند آنچه پیش‌بینی می‌شد در الجزیره اتفاق افتاد.

وزیر نفت با بیان این‌که قیمت نفت، تابع بازار است و هم اکنون نمودار قیمت به سمت بالاست، تصریح کرد: البته دلیل افزایش قیمت نفت به‌ دلیل فشارهای آمریکاست و آقای ترامپ مسئول آن است و ما (اوپک) هیچ وقت به دنبال افزایش قیمت در بلندمدت نبودیم.

تلاشمان این است صادرات نفت‌ کم نشود

زنگنه درباره صادرات نفت هم اظهار کرد: ما در یک جنگ اقتصادی سرد و خشن ازسوی آمریکا هستیم و تلاشمان این است تولید و صادرات نفت ایران کم نشود.

وی در پاسخ به این که آیا شرکت‌های خارجی هم می توانند از بورس، نفت خام خریداری کنند، اظهار کرد: در بورس هیچ محدودیتی نداریم،  باید ۱۰ درصد را اول و پیش از برداشت نیز حتما ۲۰ درصد ریالی را پرداخت کنند، ۸۰ درصد ارزی هم همان‌طور که پیش‌تر گفتم باید ارزیابی شود.

وزیر نفت با بیان این‌که مشکلی در تامین خوراک واحدهای پتروشیمی وجود ندارد، درباره نمایشگاه ایران پلاست هم اظهار کرد: این رویداد فرصتی است تا شرکت‌های داخلی و خارجی برای گسترش همکاری‌ها گفت‌وگو کنند.

به گفته وی، بخش ایرانی نمایشگاه ایران پلاست نسبت به بخش خارجی فعال‌تر است که البته این موضوع به دلیل مشکلات پیش آمده، طبیعی است.

وزیر نفت، وضع صنعت پتروشیمی را رو به رشد عنوان کرد و با بیان این که تولید محصولات پتروشیمی نسبت به پارسال هفت تا هشت درصد رشد داشته است، تصریح کرد: امسال اتان بیشتری در اختیار مجتمع‌های پتروشیمی قرار می‌گیرد و تلاشمان این است با وجود مشکلات، صادرات را افزایش دهیم.

کد خبر: 99140 تاریخ: 97/07/02 منبع: سنا