امروز : پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

 


شماره 261


» بیشتر

اصلی‌ترین کارکردهای بورس کالا، ایجاد شفافیت در روند دادوستد کالاها است و این مزیت در دوران تحریم‌ها می‌تواند نقش تعیین‌کننده در ایجاد تعادل در بازارهای مختلف داشته باشد (علی کاظمی بابا‌حیدری، عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس)

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس معتقد است که اصلی ترین نیاز اقتصاد ایران در دوره تحریم های آمریکا که از ماه دیگر آغاز می شود، فراهم کردن زمینه شفافیت حداکثری در بازارهاست که در این زمینه لزوم تمرکز معاملات کالاها و مواد اولیه اساسی در بورس کالا بیش از گذشته تاکید می شود.

به گزارش ئایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به نقل از میزان، علی کاظمی بابا حیدری عنوان کرد: تجربه همین چند ماه اخیر و نوسانات نرخ ارز به وضوح نشان داد که اگر ما در بازارهای مختلف دارای شفافیت مناسب بودیم، برخی سودجوها اجازه ایجاد التهاب و احتکار را پیدا نمی کردند.

وی افزود: یکی از بهترین مسیرها به منظور ایجاد شفافیت، تقویت بازارهای رسمی در کشور است. بازارهایی که براساس قانون ایجاد شده اند و فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران می دانند که حضور آنها در این بازارها براساس قواعد اقتصادی و شفافیت است.

به گفته این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، متاسفانه در ماه های اخیر شاهد توسعه بازارهای غیر رسمی و افزایش التهاب ها بودیم، اما به مسوولان تصمیم گیر توصیه می شود که یکی از راه های ایجاد تعادل و آرامش در بازار کالاها، متمرکز کردن عرضه و تقاضا مواد اولیه در بورس کالا است.

کاظمی بابا حیدری اظهار داشت: اصلی ترین کارکردهای بورس کالا، ایجاد شفافیت در روند دادوستد کالاها است و این مزیت در دوران تحریم ها می تواند نقش تعیین کننده در ایجاد تعادل در بازارهای مختلف داشته باشد.

وی تاکید کرد: در ماه های اخیر به دلایل افزایش قیمت ارز و دست های پنهانی که وجود داشت، شاهد رفتارهای سوداگرایانه و احتکار مواد و افزایش قیمت ها بودیم، اما اگر زنجیره تولید محصولات برای مثال فولاد، به طور کلی در بورس کالا عرضه شود می توان به راحتی از ماده اولیه تا محصول نهایی که به دست مردم می رسد را در بستری شفاف و واقعی رصد و معامله کرد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه آغاز تحریم ها می تواند برای یکسری دلال به دوران طلایی تبدیل شود، گفت: سود عده ای در آشفتگی بازارهاست که اتخاذ تصمیمات منطقی و براساس اصول اقتصادی به منظور تنظیم بازار، تنها راه جلوگیری از آشفتگی هاست. به این ترتیب کشف واقعی قیمت ها و براساس میزان واقعی عرضه و تقاضاها در بورس کالا از اصلی ترین کانال های ایجاد شفافیت و تعادل در معاملات به شمار می رود.  

نماینده مردم فارسان، اردل، کیار و کوهرنگ در مجلس شورای اسلامی در پایان تصریح کرد: شفافیت در فعالیت ها و مبادلات داخلی، لازمه اقتصاد ماست که با بهره گیری از بازارهای رسمی می توان به نظارت دقیق تر این فرآیند ها کمک کرد

کد خبر: 99245 تاریخ: 97/07/16 منبع: سنا