امروز : جمعه ۵ مرداد ۱۴۰۳

 


شماره 261


» بیشتر

هم‌اکنون نرخ دلار به تثبیت رسیده و از روند هیجانی خود خارج شده است، لذا انتظار می‌رود این نرخ حتی با کاهش و اصلاحات جزیی مواجه شود؛ این در حالی است که با توجه به نرخ‌هایی که برای دلار در تحلیل‌ها در نظر گرفته شده است، همچنین نسبت قیمت به عایدی سهام شرکت‌ها نشان می‌دهد که همچنان ورود به بازار سرمایه توجیه‌پذیر است (مدیرعامل کارگزاری تأمین سرمایه نوین)

مدیرعامل کارگزاری تامین سرمایه نوین، روند حرکتی بازار سرمایه را برای ماه های آتی، صعودی پیش بینی کرد و گفت: بازار سرمایه هنوز در ابتدای رشد خود قرار دارد و ارزش این بازار با وجود ورود تعداد زیادی از شرکت ها در کف 10 ساله خود است.

علیرضا تاج بر به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: طی چند ماه اخیر، متعاقب افزایش ارزش دلار و سایر مواد اساسی شاهد رشد در شاخص کل بودیم که البته به دلیل دو رویداد در هفته گذشته و هفته قبل از چند روزی است که بازار وارد روند نزولی شده است.

این کارشناس بازار سرمایه در تحلیل این تغییر افزود: آزادسازی نرخ خوراک پتروشیمی ها و همچنین موضوع کاهش نرخ دلار مواردی است که طی این مدت بر روند صعودی بازار سرمایه تاثیر گذار بوده است.

وی در ادامه افزود: روند صعودی بازارسرمایه در مقایسه با بازارهایی مانند ارز و طلا، هنوز جای صعود دارد، برای مثال نرخ ارز نوسانی 300 درصدی را تجربه کرده است، در حالی که بورس اوراق بهادار از ابتدای سال تا پیش از روند نزولی شاخص 100 درصد بازدهی را نصیب سرمایه گذاران خود کرد.

تاج بر با بیان اینکه تاثیر افزایش نرخ دلار همواره با تاخیر به بازار سرمایه می رسد، اظهار داشت: در این مدت هم شاهد این اثرپذیری بودیم.

مدیرعامل کارگزاری تامین سرمایه نوین، با اشاره به موضوع نرخ خوراک پتروشیمی ها گفت: در هیچ کدام از تحلیل هایی که در خصوص نرخ خوراک پتروشیمی صورت گرفت، قیمت بلندمدت 4200 درنظر گرفته نشده است. همچنین نرخ فروش برای بلندمدت نیز 14000 تومان محاسبه نشده بود.

تاج بر ادامه داد: عموما نرخ خرید دلار 8000 تومان و نرخ فروش را روی 10000 تومان درنظر گرفته و به سودهای خوبی نیز می رسیدند. بنابراین می توان گفت که رویداد فعلی، پیش از این توسط تحلیل گران بازار پیش بینی شده بود و هیچ کس تا این حد خوش بین نبوده که با نرخ 4 هزار تومان مواد اولیه را تامین کند و با نرخ بالای 10 هزار تومان محصول خود را بفروشد.

وی اظهار داشت: بسیاری از کارشناسان در تحلیل سناریوهای بازار، ماکزیمم قیمت دلار را برای فروش 10 هزار تومان و برخی آن را 8 هزار تومان گرفته اند؛ با وجود این محاسبات، باز هم نسبت P/E بازار توجیه ورود را داشته و خواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه تحلیل ها در بازار بسیار محافظه کارانه بود، عنوان کرد: نرخ تسعیر دلار از 18هزار تومان به نزدیک 14 هزار تومان رسیده است؛ اما حتی این رقم هم در هیچ تحلیلی دیده نشده است. بنابراین نوسانات اخیر دلار، تاثیری بر بازار سرمایه، تحلیل ها و توقف روند صعودی، نداشته و برای ماه های آتی نیز روند صعودی بازار را پیش بینی می کنیم.

تاج بر در ادامه با اشاره به برخی اشکالات در بازار سرمایه عنوان کرد: متاسفانه بازار ما در استفاده از تحلیل به خوبی عمل نمی کند. زمانی که بازار به بهانه رشد کامودیتی، دلار، تورم و افزایش برخی نرخ ها، روند صعودی در پیش می گیرد، تمام صنایع با بتای یک نیز وارد روند رشد شدند (همان طور که در هفته گذشته شاهد بودیم تمام صنایع با همدیگر رشد می کردند)، که این امر نشان دهنده ضعف تحلیل است.

مدیرعامل کارگزاری تامین سرمایه نوین توضیح داد: طی چند روز گذشته نیز، برخی اخبار بر روند سهام شرکت های پتروشیمی اثرگذار بود، اما سهام تمامی شرکت ها دنباله رو پتروشیمی ها بودند. این امر، نشان از ضعف استفاده سرمایه گذاران از تحلیل دارد که علت آن را باید در نحوه ورود سرمایه گذاران در بازار جستجو کرد.

تاج بر گفت: ورود سرمایه گذاران تازه وارد به بازار سرمایه و افزایش کدهای معلاملاتی، اتفاق خوش یمنی است، اما باید مجاری صحیح ورود به بازار برای تازه واردان تعریف شود.

به گفته وی، زمانی باید از ورود سرمایه خوشحال شد که شاهد افزایش تعداد کدهای سبد گردان، یونیت های سرمایه گذاری، استفاده از خدمات مشاوره ای و تحلیل به جای ورود مستقیم به بازار باشیم.

مدیرعامل کارگزاری تامین سرمایه نوین با بیان اینکه ورود مستقیم به بازار باعث رفتار توده ای می شود، افزود: ورود مستقیم افراد غیرحرفه ای باعث عدم استفاده از تحلیل می شود و مطمئنا این شرایط در کار کسانی هم که از تحلیل استفاده می کنند خلل ایجاد می کند.

تاج بر ادامه داد: با این حال، ما شرایط بازار را همچنان مثبت می بینیم و هنوز بازار سرمایه در ابتدای رشد خود است؛ نمونه بارز آن هم اینکه حتی دلار را 12-10 هزار تومان در نظر بگیرید، ارزش بازار سرمایه با وجود ورود تعداد زیادی از شرکت ها در کف 10 ساله خود قرار دارد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه  نسبت ارزش بازار سرمایه به GDP معادل 23.7 درصد و بسیار پائین است، خاطرنشان کرد: بنابراین اگر تمام عوامل را در کنار هم بگذاریم و بازارهای موازی را (که در آن حباب و دلالی وجود دارد) نگاه کنیم گزینه ای بهتر از بازار سرمایه برای نقدینگی های سرگردان وجود ندارد.

وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه فرهنگ سرمایه گذاری در بازار سرمایه افزایش یابد، گفت: زمان فعلی بهترین زمان برای اصلاح ساز و کارهای بازار سرمایه است.

مدیرعامل کارگزاری تامین سرمایه نوین خاطرنشان کرد: قانونی که اخیرا در مجلس برای تشویق و تسهیل ورود سرمایه گذاری خارجی به ایران مصوب شده، مشوقی برای ورود نقدینگی جدید به کشور است.

تاج بر گفت: هم اکنون نرخ دلار به تثبیت رسیده و از روند هیجانی خود خارج شده است. لذا انتظار می رود این نرخ حتی با کاهش و اصلاحات جزیی مواجه شود. این در حالی است که با توجه به نرخ هایی که برای دلار در تحلیل ها، در نظر گرفته شده است، همچنین نسبت قیمت به عایدی سهام شرکت ها نشان می دهد که همچنان ورود به بازار سرمایه توجیه پذیر است.

کد خبر: 99247 تاریخ: 97/07/16 منبع: سنا