امروز : سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱

 


شماره 261


» بیشتر

برخی کارشناسان حمایت همه‌جانبه دولت از توسعه بازار سرمایه را سیگنال مهمی در تصمیم سهامداران می‌دانند؛ علاوه‌بر این انتشار گزارش عملکرد مهرماه بسیاری از شرکت‌ها نقطه عطف برنامه سهامداران است (سنا)

گردش نگاه سهامداران به سمت تقاضا منجر به رشد بیش از هزار و 500 واحدی شاخص کل در دومین روز هفته شد.

تعیین و تکلیف در خصوص انتخاب وزیر اقتصاد از سوی مجلس شورای اسلامی، از مهمترین خبرهای اقتصادی امروز بود که توانست خوشبینی در خصوص بهبود شرایط اقتصادی را افزایش دهد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بورس تهران امروز از اغاز معاملات، شاهد تشدید تقاضا در بسیاری از نمادها بود. به این ترتیب دماسنج بورس تهران امروز با جهش هزار و 780 واحدی جایگاه خود در نیمه های کانال 180 هزار واحد را تثبیت کرد. شاخص هم وزن نیز امروز در روندی همسو با شاخص کل، شاهد جهش 173 واحد بود و به سطح 27هزار و 554 واحد برسد.

حمایت تمام قد دولت از بازار سرمایه

شب گذشته بهارستان، شاهد رای اعتماد نمایندگان مردم به 4 وزیر پیشنهادی دولت روحانی بود. در این خصوص فرهاد دژپسند با 200 رای اعتماد، سکان وزارت اقتصاد را بدست گرفت.

اما در جلسه طولانی مدت روز گذشته مجلس شورای اسلامی، صحبت از مزیت های بازار سرمایه بارها شنیده شد.

در این خصوص رییس جمهور رشد چندماه اخیر این بازار را افتحار اقتصاد کشور و دولت دوازدهم دانست. همچنین دژپسند نیز در ارائه برنامه های آتی وزارت اقتصاد به هدابت نقدینگی به سمت بازار سرمایه اشاره کرد. از این رو برخی کارشناسان حمایت همه جانبه دولت از توسعه بازار سرمایه را سیگنال مهمی در تصمیم امروز سهامداران دانستند.

از سوی دیگر، بسیاری از شرکت ها گزارش عملکرد ماهانه خود را  طی روزهای اخیر منتشر کردند. بررسی اجمالی این گزارش ها نشان از عملکردی نسبتا مطلوب دارد. از این رو به نظر می رسد بورس بازان نتایج این گزارش ها را مد نظر قرار داده اند.

احتیاط تا عبور از تحریم

اما ارزش معاملات امروز بورس تهران به نسبت میانگین روزهای گذشته با افت نسبی همراه است. ارزش معاملات در حالی حدود 600میلیارد تومان بود که به نظر می رسد احتیاط در خصوص تحریم های آمریکا میان سرمایه گذارن وجود دارد.

دولت آمریکا در ادامه بدعهدی های خود، روز 13 آبان دور جدید تحریم های ایران را آغاز می کند. این موضوع باعث شده تاحدی سرمایه گذاران در لاک احتیاط فرو روند .

با توجه به اینکه دولت ایران به همراه همتایان اروپایی، تمهیدات لازم را در خصوص مقابله با این تحریم ها در نظر گرفته اند، به نظر می رسد دولت آمریکا چندان موفقیتی برای رسیدن به اهداف خود نداشته باشد. به عنوان مثال، با توجه به اینکه عمده این دور از تحریم ها در خصوص حوزه نفت و فرآورده های نفتی است، اما همچنان دولت هند به عنوان یکی ازبازارهای هدف مهم ایران برنامه خرید نفت ایران را مانند گذشته در برنامه دارد. با این وجود به نظر می رسد کمتر صنعتی در تیرراس این تصمیم خصمانه کاخ سفید قرار بگیرد.

غول های پتروشیمی در راس

بررسی نمادهای موثر بر رشد شاخص حاکی از لیدر محوری غول های پتروشیمی در راس حرکت صعودی است. به این ترتیب پتروشیمی خلیج فارس مانند روز گذشته بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص برجای گذاشت.

بعد از پتروشیمی ها ، معادن نیاز با استقبال قابل توجه سهامداران همراه شدند، به طوری که دو نماد “ومعادن” و ” کچاد” با رشد قیمتی قابل توجه اهرم های دیگر رشد شاخص بودند.

برای چندمین روز متوالی بار دگر حقوقی ها تغییر مالکیت بازار را در اختیار داشتند. خالص تغییر مالکیت مالکیت امروز بورس تهران به حدود 30 میلیارد تومان رسید . بزرگان بازار امروز بیشترین خرید را در گروه فراورده های نفتی داشتند و از نمادهای فلزات اساسی حمایت قابل توجهی داشتند.

کد خبر: 99363 تاریخ: 97/08/06 منبع: سنا