امروز : چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

 


شماره 261


» بیشتر

استانداردهای گزارشگری مالی بین‌المللی IFRSشرکت‌ها را ملزم می‌کند صورت‌های مالی خود را همانند اصول مشابه شرکت‌های خارجی ارائه دهند و موجب می‌شود اطلاعات شرکت‌ها قابلیت مقایسه با شرکت‌های خارجی داشته و دارای زبان مشترکی در حوزه مالی شوند (عباس آرگون، عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران)

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، اجرای IFRS در شرکت های ایرانی را زمینه ساز شکل گیری و درک زبان مشترک در حوزه مالی دانست.

عباس آرگون در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) اظهار داشت: اینکه استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی IFRSشرکت ها را ملزم می کند صورت های مالی خود را همانند اصول مشابه شرکت های خارجی ارائه دهند، موجب می شود اطلاعات شرکت ها قابلیت مقایسه با شرکت های خارجی داشته و دارای زبان مشترکی در حوزه مالی شوند.

وی افزود: در حوزه استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی، علی رغم الزام سازمان بورس واوراق بهادار برای شرکت های بزرگ، اقدامات جدی در هلدینگ های کشورمان صورت نگرفته است.

وی در پاسخ به این سوال که جایگاه هلدینگ ها در قوانین ایران و بازار سرمایه کجاست و در کدام بخش ها از نحوه مدیریت تا دعاوی حقوقی خارج از هلدینگ نیاز به بازنگری و طراحی قانون جدید دیده می شود، اظهار داشت: با توجه به رشد و توسعه روزافزون شرکت های هلدینگ در دهه های اخیر در کشورمان وقدمت بیش از ۵۰ساله قوانین تجاری کشور و به روز نبودن آن ، هنوز جایگاهی درخور برای شرکت های هلدینگ در قوانین کشور ترسیم نشده است.

آرگون با اشاره به اینکه شرکت های هلدینگ، شرکت هایی هستند که سهام شرکت های فرعی و وابسته را که دارای هویت قانونی مستقل هستند تحت کنترل و مدیریت خود دارند، افزود: این شرکت ها با بهره مندی از شیوه ها و سبک های تعاملی مختلف، نسبت به ارزش افزایی در کسب و کار شرکت های تحت پوشش، اقدام می کنند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران،  در عین حال تاکید کرد: با توجه به نقش کلیدی هلدینگ ها در اداره وکنترل بخش زیادی از اقتصاد ومدیریت ریسک سهامداران در بخش های مختلف اقتصادی واثر بخشی آنها، نیازمند اصلاح قوانین تجاری کشور وتوجه ویژه به جایگاه هلدینگ ها هستیم تا با ایجاد بستر قانونی و با استفاده از دانش روز هلدینگ های جهانی، سازماندهی و نظارت بیش از پیش بر عملکرد هلدینگ ها را شاهد باشیم .

آرگون همچنین در پاسخ به این سوال که هلدینگ ها در سال های اخیر تا چه حد در اجرای حاکمیت شرکتی موفق بوده اند، گفت: حاکمیت شرکتی از روابط میان ذینفعان مختلف در تعیین جهت‌گیری و عملکرد شرکت حکایت دارد.

وی ذینفعان اصلی در هلدینگ ها را سهامداران، مدیر عامل و هیئت مدیره دانست و افزود: سایر گروه‌های ذینفع، شامل کارکنان، مشتریان، فروشندگان، اعتباردهندگان و جامعه هستند که  بی شک با اجرای اثربخش حاکمیت شرکتی، کارایی بازارواطلاعات مالی افزایش می یابد.  لیکن با توجه به عمر محدود هلدینگ ها در کشور، این بنگاه ها در اجرای حاکمیت شرکتی در ابتدای راه قرار دارند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران،   تصریح کرد: بدیهی است با اجرای کامل و اثربخش حاکمیت شرکتی، شاهدافزایش شفافیت درهلدینگ ها و ارتقای سطح ارزش افزایی در این گونه از شرکت ها خواهیم بود .

وی در خصوص نقش هلدینگ ها در در ایجاد ارزش افزوده و کمک به چرخه تنوع تولید با توجه به ساختار اقتصاد ایران و محوریت درآمدهای نفت و خروج  از محدودیت های اقتصاد نفتی هم گفت: نظر به ساختار اقتصاد کشور که علی رغم دارا بودن ظرفیت های بسیار در حوزه های مختلف اقتصادی، وابستگی زیادی به درآمدهای حاصل از نفت دارد ورونق ورکود آن ناشی از میزان درآمد نفت است، تنها راه رهایی، توسعه بیش از پیش سرمایه گذاری ها از طریق بخش خصوصی وایجاد هلدینگ های بزرگ است که ضمن برخورداری از توان مالی بالا دارای نیروی انسانی توانمند هستند وتوانایی انجام فعالیت های اقتصادی بزرگ و خلق ارزش افزوده را دارند؛ این امرموجبات درآمد پایدار را برای کشور فراهم خواهد کرد.

آرگون همچنین در پاسخ به سوال دیگری درخصوص ادغام و تملیک در شرکت های ایرانی و خلاها و چالش های آن گفت: هلدینگ ها در ارزش آفرینی و اثربخشی نقش غیر قابل انکاری دارند و در این بین کشورمان به دلیل ضعف در زیر ساخت های مختلف، دارای خلاهای قانونی وچالش های متعددی در حوزه ادغام وتملیک است.

وی در پایان افزود: رقابت شدید اقتصادی بین کشورها در راستای جهانی شدن اقتصاد، توسعه شرکت ها از طریق تملک وادغام برای افزایش مقیاس شرکت ها وتمرکز بر به روز آوری فناوری ها وفعالیت های بازاریابی بین المللی برای افزایش توان رقابت را به امری غیر قابل انکار تبدیل کرده است.

کد خبر: 99364 تاریخ: 97/08/06 منبع: سنا