امروز : دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲

 


شماره 261


» بیشتر

خارجی‌ها می‌توانند با دریافت کد معاملاتی از بورس اقدام به خرید محموله‌های نفت‌خام ایران از طریق بورس انرژی کنند و تاکنون بیش از ۱۰۰ کد معاملاتی توسط خارجی‌ها در بورس انرژی دریافت شده که می‌توانند از طریق آن اقدام به خرید محموله‌های نفت‌خام و فرآورده‌های نفتی کنند (مدیرعامل بورس انرژی)

سرانجام همکاری‌های مشترک وزارت نفت و سازمان بورس و اوراق بهادار توانست فروش نفت خام صادراتی را نیز ملی کند. برهمین اساس امروز راس ساعت ۱۴، یک میلیون بشکه نفت خام در بورس انرژی برای اولین بار عرضه می‌شود.

به گزارش اقتصاد انلاین به نقل از سنا؛ عرضه نفت خام در بورس انرژی اگرچه پیش‌تر در حد یک رویا برای وزارت نفت و بازار سرمایه بود، اما امروز تحقق اراده و عزم جدی این دو نهاد است. عرضه یک میلیون بشکه نفت خام، امروز در حالی صورت می‌گیرد که شواهد نشان می‌دهد، بورس انرژی توانسته جایگاه واقعی خود را در اقتصاد پیدا کند و به موقعیت مورد انتظار خود نزدیک‌تر شود.

امروز ششم آبان سال 97، مصادف با ورود رسمی نفت به بورس انرژی است. بر اساس اطلاعیه های صادر شده از سوی بورس انرژی تمامی فرآیندهای معاملاتی فروش نفت از این به بعد در داخل کشور صورت می گیرد، که این موضوع برگ زرینی در موفقیت های بازار سرمایه و وزارت صنعت به شمار می رود.

شاید بتوان گفت پس از ملی شدن صنعت نفت که یک رویداد تاریخی به  شمار می رود، این بار فروش نفت خام صادراتی نیز ملی شده است. از دید بسیاری از کارشناسان انرژی ، انجام این فرایند به منزله سکوی پرش بزرگی برای فرآیندهای معاملاتی و تجاری نفت خام به شمار می‌رود.

سید علی حسینی، مدیر عامل بورس انرژی در ادامه به بررسی جزییات این عرضه پرداخته است. او در ابتدا با اشاره به همکاری‌های مشترک نهاد بورسی و وزارت نفت عنوان کرد:  با حمایت جدی وزیر نفت و همراهی شرکت ملی نفت ایران و براساس ماده 4 قانون برنامه ششم،  از  امروز شاهد عرضه نفت خام سبک در بورس انرژی خواهیم بود.

وی در ادامه گفت: حداقل محموله‌های خرید ۳۵ هزار بشکه است. ۲۰ درصد از ارزش معاملات ریالی و ۸۰ درصد دیگر آن به صورت ارزی (اعتباری) تسویه خواهد شد .

مدیرعامل بورس انرژی با بیان اینکه معامله نفت در بورس انرژی فیزیکی است، گفت: حدود 2 ماه پس از معامله، محموله، تحویل و بارگیری می‌شود و پس از آن 50 روز فرصت دارند تا ارز حاصل از صادرات را به حساب شرکت ملی نفت برگردانند و با این کار ضمانت نامه های آن ها آزاد می شود.

حسینی در ادامه در خصوص شرایط پرداخت نیز اینچنین گفت: درخصوص شرایط پرداخت شاهد انعطاف محسوس شرکت ملی نفت هستیم.  یعنی این امکان وجود دارد که به جز ۳ ارز یورو، یوآن و درهم که در اطلاعیه عرضه ذکر شده، خریدار بتواند با سایر ارزهای معتبر نیز اقدام به تسویه وجوه کند و محدودیت خاصی درخصوص تسویه وجوه وجود ندارد.

وی در خصوص ورود سرمایه گذاران خارجی به این معاملات نیز گفت: افراد بسیار زیادی از عرضه بورس در انرژی استقبال می کنند و باید فضا را برای بخش خصوصی در این زمینه فراهم کنیم. شرایطی فراهم شده که سرمایه گذاران خارجی هم می توانند، به این بازار وارد شوند.

استقبال گرم خارجی ها از عرضه نفت

مدیرعامل بورس انرژی معتقد است خارجی‌ها می‌توانند با دریافت کد معاملاتی از بورس اقدام به خرید محموله‌های نفت خام ایران از طریق بورس انرژی کنند. وی در توضیح این موضوع گفت: تاکنون بیش از ۱۰۰ کد معاملاتی توسط خارجی‌ها در بورس انرژی دریافت شده که می‌توانند از طریق آن اقدام به خرید محموله‌های نفت خام و فرآورده‌های نفتی کنند.

وی با اشاره به اینکه شرکت های حقوقی با پرداخت 10 درصد ارزش تقریبی معامله بعنوان پیش پرداخت می توانند در این معاملات شرکت کنند گفت: ماخذ قیمت این عرضه ، نفت خام برنت است که از نشریه پلت استخراج می شود که این نشریه یک نشریه بین المللی است و مورد استناد بازیگران نفت خام قرار می گیرد.

حسینی همچنین گفت: قیمت پایه براساس اطلاعیه عرضه ای که شرکت ملی نفت به ما داده و در سایت منتشر شده 79 دلار و 15 سنت است و این قیمت پایه برای رقابت بوده و می تواند قیمت نهایی بالاتر از این رقم هم قرار بگیرد.

وی در پایان بیان کرد: انتشار اطلاعیه عرضه نفت خام در بورس انرژی ایران نقطه عطفی در صنعت نفت و بازار سرمایه کشورمان است که آیندگان با مرور آن به خود خواهند بالید و تاریخ ایران اسلامی آن را بسان برگ زرینی در حافظه خود ثبت خواهد کرد و برای فرزندان ایران زمین به یادگار خواهد گذاشت.

کد خبر: 99367 تاریخ: 97/08/06 منبع: اقتصاد آنلاین