امروز : سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳

 


شماره 261


» بیشتر

قیمت کنونی نفت نسبت به زمانی که اطلاعیه نخست عرضه نفت‌خام در بورس انرژی منتشر شد، تقریباً حدود ۱۵ دلار کاهش یافته و این کاهش قیمت به‌طور طبیعی در قیمت فروش نفت در بورس انرژی هم اثرگذار است، همان گونه که قیمت نهایی نیز با توجه به قیمت روز نفت در زمان تحویل تعدیل خواهد شد (دبیر امور بین‎الملل شرکت ملی نفت ایران)

دبیر امور بینالملل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به عرضه آزمایشی موفق حدود یک میلیون بشکه نفت خام در بورس انرژی ایران، اعلام کرد: فرایند عرضه نفت خام در بورس انرژی ادامه خواهد یافت.

به گزارش  پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از شانا، سعید خوشرو گفت: فروش هشت محموله ۳۵ هزار بشکه‎‌ای در عرضه نخست و فروش ۲۰ محموله۳۵ هزار بشکهای در مرحله دوم، در مجموع عرضه آزمایشی موفقی را در بورس انرژی رقم زد. در جریان این عرضه آزمایشی، بازخوردهایی را دریافت کردهایم و همچنان منتظر پیشنهادها و نظرهای سازنده بخش خصوصی هستیم تا با لحاظ کردن آنها، نقاط قوت کار را افزایش دهیم و فضا را برای عرضهای موفقتر و مطمئنتر فراهم کنیم.

خوشرو با اشاره به تصمیمگیری درباره افزایش مهلت تسویه ارزی به ۶۰ روز و همین‌طور انعطاف قیمتی در عرضه، یادآور شد: همانطور که پیش از این هم گفته بودم، شرکت ملی نفت ایران شرایط مساعدی را برای خرید نفت خام از طریق بورس انرژی برای بخش خصوصی فراهم کرده است و معتقدیم هیچ خریداری نمیتواند به طور مستقیم راحتتر از فرآیندی که در بورس انرژی شکل گرفته، نفت خریداری کند.

خوشرو تغییر قیمت را ناشی از کاهش قیمت جهانی نفت دانست و گفت: قیمت کنونی نفت نسبت به زمانی که اطلاعیه نخست عرضه نفت خام در بورس انرژی منتشر شد، تقریبا حدود ۱۵ دلار کاهش یافته و این کاهش قیمت به طور طبیعی در قیمت فروش نفت در بورس انرژی هم اثرگذار است، همان گونه که قیمت نهایی نیز با توجه به قیمت روز نفت در زمان تحویل تعدیل خواهد شد.

وی ادامه داد: بدون تعارف بگویم، در مرحله نخست عرضه، بخش خصوصی کار را جدی نگرفته بود، اما پس از مشاهده فرآیند عرضه در مرحله نخست و انعطافهای نفت در فروش، باور کرد نفت به معنای واقعی فروشنده است

کد خبر: 99487 تاریخ: 97/08/22 منبع: سنا