امروز : پنج شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱

 


شماره 261


» بیشتر

سقف معافیت مالیاتی حقوق در سال ۹۶ برای کارمندان دولت ماهانه دو میلیون تومان و برای کارگران یک‌و‌نیم میلیون تومان تعیین شد (تسنیم)

تلاش تسنیم جواب داد/حداقل ۲۰۰۰ میلیارد تومان به جیب کارگران برگشت

 

درپی تلاش های تسنیم و انتشار گزارش های متعدد در قالب خبر، مصاحبه، طرح و کاریکاتور طی سه روز گذشته، مصوبه مجلس اصلاح و سقف معافیت مالیاتی حقوق کارگران به ۲ میلیون تومان در سال ۹۶ افزایش یافت تا بین ۲ تا ۳ هزار میلیارد تومان به جیب کارگران برگردد.

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی دو روز پیش (شنبه، 7 اسفند) و در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال 96 کل کشور با 168 رای موافق بند الف تبصره 6  این لایحه را تصویب کردند که بر اساس آن سقف معافیت مالیاتی حقوق در سال 96 برای کارمندان دولت ماهانه 2 میلیون تومان و برای کارگران 1.5 میلیون تومان تعیین شد.

 

درپی این مصوبه،گروه های مختلف از مسئولان و صاحب نظران این مصوبه را تبعیضی آشکار بین کارگران و کارمندان از سوی مجلس خواندند و واکنش های مختلفی داشتند و معتقد بودند: در حالی طی سالهای گذشته سقف معافیت مالیاتی حقوق کارگران و کارمندان یکسان بوده که با مصوبه مجلس دهم تبعیضی بین 13میلیون کارگر با کارمندان دولت ایجاد شده است.

 

علی اکبر کریمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تأکید بر اینکه مصوبه مالیاتی مجلس به ضرر کارگران است گفته بود: این مصوبه در کمیسیون تلفیق تصویب شده و براساس مصوبه مجلس کارکنان دولت با حقوق زیر 2میلیون تومان وبخش خصوصی با حقوق زیر 1.5میلیون از پرداخت مالیات معاف می شوند.

 

علی خدایی، عضو شورای عالی کار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره مصوبه مجلس مبنی بر تصویب معافیت مالیاتی حقوق کارمندان زیر 2 میلیون تومان و کارگران زیر 1.5 میلیون تومان گفته بود: برای این مجلس متأسف هستم، با این مصوبه کارگران را از کارمندان جدا کردند، کارگران غیر خودی و غریبه هستند، کارمندان را خودی و همسو با خود می دانند.

 

سید حسن حسینی شاهرودی، عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به تبعیض‌آمیز بودن مصوبه معافیت مالیاتی تأکید کرد، این نوع تبعیض بین کارگران و کارمندان دولت در کشور بی‌سابقه است.

 

نادرقاضی پور، عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان مخالفت جدی خود با مصوبه سقف معافیت مالیاتی1.5 میلیون تومانی کارگران گفته بود: فراکسیون کارگری مخالف تبعیض مالیاتی است.

 

محمد خدابخشی،عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی هم با بیان اینکه مصوبه اخیر مجلس مبنی بر تعیین دو سقف متفاوت معافیت مالیاتی حقوق برای کارمندان و کارگران به‌ضرر جامعه کارگری است، گفت: با پیشنهاد این مصوبه مخالف بودیم اما در مجلس رأی‌گیری و تصویب شد.

 

فرامرز توفیقی، یک فعال کارگری در واکنش به مصوبه جنجالی مجلس درباره معافیت مالیاتی حقوق کارگران گفته بود: آیا نباید به دولت تدبیر و امیدی که با هدف بسط و گسترش عدالت اجتماعی آمد خرده گرفت که چرا این گونه درخواست تبعیض آمیزی را ارائه نموده است؟

 

هادی ابوی، دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران هم با بیان “انتظار داشتیم مجلس مالیات را از حقوق کارگران حذف کند نه‌اینکه این تبعیض آشکار را قائل شود”، گفت: با شرایطی که کارگران در دشواری زندگی می‌کنند آیا مستحق پرداخت مالیات هستند؟

 

به اعتقاد نمایندگان کارگران در حالی که حقوق کارگران در کشور ما حتی از کشور چین هم کمتر است و تقریباً بیش از 80درصد کارگران زیر خط فقر هستند که آمارها حاکی از  تبعیض فاحش در پرداخت حقوق کارمندان و کارگران است. این موضوع نشان از بی عدالتی‌های موجود در سیستم‌های حقوقی است و کارگران می‌گویند مدیرانی که خود درآمدهای چند ده میلیونی دریافت می‌کنند قادر به درک شرایط سخت کارگران با حداقل دستمزد نیستند.

 

 خلاصه پس از واکنش نماینده های مخالف این طرح در مجلس و مخالفت نمایندگان کارگری بود که رحیم زارع، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به همراه سید فرید موسوی نماینده مردم تهران در نامه‌ای از رئیس مجلس درخواست بررسی مجدد سیاست‌گذاری تبعیض‌آمیز معافیتی را اعلام کردند که به دستور رئیس مجلس این موضوع به کمیسیون تلفیق بودجه ارجاع شد، تا در این کمیسیون مورد بررسی مجدد قرار گیرد.

 

 علاوه بر این موضوع در همان روز مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی طی تذکری شفاهی در جلسه علنی نوبت سوم امروز (شنبه 7 اسفند مجلس) گفت: صبح امروز مصوبه‌ای در مورد معافیت‌های مالیاتی حقوق‌های دریافتی از سوی کارکنان دولت و بخش خصوصی وجود داشت که متن چاپ‌شده‌ای درباره آن موجود نبود و مشخص نشد که از کجا آمده است.

 

وی اضافه کرد: پس از تصویب این معافیت مالیاتی برای بخش خصوصی تا سقف یک میلیون و 500 هزار تومان دریافتی از پرداخت مالیات، ابهاماتی پیش آمده و رسانه‌ها از صبح در این باره از نمایندگان می‌پرسند.

 

 علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ گفت: متن مکتوب وجود دارد و آقای تاجگردون رئیس کمیسیون تلفیق اعلام کردند که در رأی‌گیری که در این کمیسیون صورت گرفته، این میزان معافیت برای دریافتی زیر یک میلیون و 500 هزار تومان برای بخش خصوصی در نظر گرفته شده است.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اگر ابهامی در این مصوبه مجلس وجود دارد کمیسیون تلفیق آن را بررسی کند و نتیجه را به صحن ارائه دهد.

 

 تلاش های پیگیر خبرگزاری تسنیم با انتشار اخبار و گزارش های متعدد در نهایت موجب شد که نمایندگان  مجلس در نشست علنی امروز (دوشنبه 9 اسفندماه) مجلس شورای اسلامی، بند (الف) تبصره 6 بودجه را به شرح زیر اصلاح کنند:

 

الف- سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده (84) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 3/12/1366 و اصلاحات بعدی آن در سال 1396، مبلغ دویست و چهل میلیون (240.000.000)ریال در سال تعیین می‌شود.

 

نرخ مالیات مذکور بر درآمد کارکنان دولتی و غیردولتی مازاد بر مبلغ مذکور تا 5 برابر آن مشمول مالیات سالانه 10 درصد و به نسبت مازاد آن 20 درصد است.

 

میزان معافیت مالیات اشخاص موضوع ماده 57 و 101 قانون مالیات‌های مستقیم، 180 میلیون ریال تعیین می‌گردد.

 

مسعود پزشکیان نائب رئیس اول مجلس که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت، در توضیح اصلاح صورت گرفته گفت: معافیت مالیاتی برای کارکنان دولتی و بخش خصوصی یکسان خواهد شد و پس از این تفاوتی نخواهند داشت.

کدخبر:2368 تاریخ:95/12/09 منبع: تسنیم